Haberler

Doğu Türkistan Maarif Derneği ile ilgili skandal iddialar

İstanbul’da faaliyet gösteren Uygurlara ait sivil toplum kuruluşu Doğu Türkistan Maarif Derneği ile ilgili son günlerde birçok Uygur tarafından şikayet gelmektedir. Bu iddialardan bazıları önemli ve ciddidir. Doğu Türkistan Maarif Derneği hakkında, Uygurlara tanınan T.C vatandaşlığı ve ikamet işlerini İçişleri Bakanlığı’ndan sözde yetki alarak para karşılığında yapma, 2011-2017 yılları arasında Suriye iç savaşına Uygurların gönderilmesinin organize edilmesi, Türkistan İslam Partisi, Daeş, El-Nusra gibi terör örgütleri içerisinde yer alan Uygur ile yakın ilişki, Türkiye’de yaşayan ve kendilerini eleştiren Uygurları tehdit, şantaj ,baskı yoluyla korkutmak ve bazı suçsuz Uygurları terörist iftirası atarak Emniyet birimlerine ihbar etmek, yurt dışından Uygurlara yardım bahanesiyle yüklü miktarda para toplamak ve bu paraları amacı dışında derneğin üst düzey yöneticilerinin şahsi olarak zimmeti geçirmesi, Dernek ile ilişkili Suriye iç savaşından Türkiye’ye gelen aşırı dinci Uygur şahısların çete benzeri yapılanma kurarak İstanbul’da maddi durumu iyi Uygur iş adamları ve iş kadınlarından şantaj ve tehdit yolu ile haraç isteme gibi son derece ciddi ve araştırılması gereken iddialar mevcuttur.

Doğu Türkistan Maarif Derneği nedir?

Doğu Türkistan Maarif Derneği, bir grup Uygur şahıs tarafından kurulmuş, İstanbul’un Fatih ve Zeytinburnu ilçelerinde yerleşkeleri bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğin başkanı, Hidayetullah Oğuzhan isimli kişi Uygur etnik kökenli bir şahıstır. Dernek görünürde Türkiye’de yaşayan Uygurlara yardım etmek, Uygurların faydasına birtakım siyasi ve sosyal işler yürütmek maksadıyla hareket etmektedir. Ancak derneğin bazı üst düzey yöneticilerinin arka planda  yolsuzluk, rüşvet, haksız kazanç, Suriye’de terör örgütlerine eleman devşirme ve bazı suçsuz Uygur şahısları ihbar etme gibi hukuksuz işlere bulaştığı, Türkiye’de yaşayan birçok Uygur tarafından dile getirilmektedir.

Uygurlara tanınan T.C Vatandaşlığı ve İkamet işlerini para karşılığında yapmışlar

Kamuoyunca bilindiği üzere Türkiye’de Uygurlar, Kerkük Türkmenleri gibi vatansız kalmış ve Türkiye’ye sığınmış Türk soylulara ikamet ve vatandaşlık işlemlerinde kolaylık ve ayrıcalık sağlanmaktadır. Doğu Türkistan Maarif Derneği yöneticilerinin İçişleri Bakanlığı tarafından Uygurlara vatandaşlık ve ikamet işlerinde kendilerine sözde yetki verildiğini, Uygurlardan vatandaşlık ve ikamet almak isteyenlerin derneğe başvuru yaptıkları ancak derneğin ikamet ve vatandaşlık işlemlerinde başvuran Uygur şahıslardan para talep ettikleri, sadece derneğe para verenlerin işleminin yapıldığı, para vermeyenlerin işlemlerinin uygulamaya konmadığı Uygurlar tarafından iddia edilmektedir.

Doğu Türkistan Maarif Derneği’nde üst düzey bir yönetici olan Abdulehad Abdurrahman isimli şahısın Uygurlara ait yayın organı olan İstiklal TV’de 2020 yılının Eylül ayında katıldığı programında; ” Bizi destekleyenlere yardım ettik. Sizin abiniz, anneniz, ablanız, aileniz dururken siz bu işi (vatandaşlık ve ikamet) başkaları için yapar mısınız? Kur-an’da bu var. Önce en yakınındaki kişilere yardım edersin.” demiştir. Doğu Türkistan Maarif Derneği üst düzey yöneticisi Abdulehad’ın bu sözleri, iddaaları ispatlar niteliktedir. Derneğin üst düzey yöneticisi Abdulehad Abdurrahman’ın bu sözlerine Uygurlar tarafından sosyal medyada büyük tepki gösterilmiştir.

Diğer önemli iddia ise DTMD’nin İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı sözde bu yetkiyi Uygurlar haricinde Afganlara, Özbeklere, Pakistanlılara para karşılığında yaptırmasıdır. Yani derneğin Uygur olmayan herhangi bir ülke vatandaşını Uygur etnik kökenli gibi göstererek ve Göç İdaresindeki bağlantılarını kullanıp ayrıcalıklı Türk soylu kontenjanından yararlandırarak para karşılığında ikamet veya vatandaşlık aldırmasıdır.

Derneğin Göç İdaresi Üst Düzey Yöneticileri İle Yakın İlişkiler Kurması Dikkat Çekici

Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin sık sık Göç İdaresi üst düzey temsilcilerine ziyaret gerçekleştirmesi ve yakın temasta olması dikkat çekicidir. Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin göç idaresinde ilişkide olduğu bazı üst düzey yöneticiler şunlardır; İstanbul Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü Türk Soylular Özel Ofisi Başkanı Yasin Yağız Taşçılar, Bursa İl Göç İdaresi Müdürü İsmail Fatih Düzen, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu, Eski İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, Göç İdaresi Uyum İletişim Başkanı Hayrullah Yıldızbakan. Öyle ki DTMD’nin İstanbul Göç İdaresi eski müdürü Recep Batu’yu görevinden ayrıldığı tarihte veda ziyaretinde bulunması ve hemen akabinde yeni İstanbul İl Göç İdaresi müdürü Bayram Yalınsu göreve başladığı anda hoşgeldin ziyaretinde bulunması bir hayli dikkat çekicidir. Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin bazı Göç İdaresi Genel Müdürleri ve üst düzey yöneticileri ile yakın ilişki kurmak istemeleri, Uygurların dile getirdiği iddialar göz önüne alındığında araştırılması gereken bir husustur.

İçişleri Bakanı ile sık sık görüşerek ‘devlet bizim yanımızda’ algısı yaratıyorlar

Hidayetullah Oğuzhan, Ataullah Şahyar, Abdulhalik Uygur ve Adil Muhammetoğlu’ndan oluşan Doğu Türkistan Maarif Derneği heyeti, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu 2 Ağustos 2019 tarihinde ziyaret etti. Doğu Türkistan Maarif Derneği başkanı Hidayetullah Oğuzhan, bu görüşmede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından vatandaşlarımızı ilgilendiren birçok hususta kendilerine talimat verildiğini sosyal medya hesabı Facebook’tan 2 Ağustos 2019 tarihli paylaşımında söyledi.

Burada şu soruları sormak gerekiyor;

1. Hidayetullah Oğuzhan’ın ‘vatandaşlarımız’ dediği kişiler kimdir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kastediyorsa ve Türkiye’de halka vatandaşımız diye hitap edecek merciler, siyasi parti üst düzey yöneticileri iken bu şahıs hangi ünvanla, hangi görevle Türkiye Cumhuriyeti halkına vatandaşlarımız diye hitap edebilir?

2. Bu şahıs hangi resmi statü veya görev ile İçişleri Bakanı’ndan talimatlar almıştır? İçişleri Bakanı’nın herhangi bir sivil toplum kuruluşuna doğrudan talimat verme yetkisi var mıdır?

3. Hidayetullah Oğuzhan isimli şahısın  vatandaşımız diye bahsettiği Uygurlar ise sıradan bir sivil toplum kuruluşu başkanının Uygurlar hakkında İçişleri Bakanı’ndan aldığı talimatlar nelerdir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hidayetullah Oğuzhan’ı evinde ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğu Türkistan Maarif Derneği başkanı Hidayetullah Oğuzhan’ı 6 Şubat 2021 tarihinde Zeytinburnu’nda ikamet ettiği evinde ziyaret etti. Türkiye gibi güçlü bir devletin İç İşleri Bakanı’nın, adı yolsuzluk ve rüşvetle anılan bir Uygur sivil toplum kuruluşunu ziyaret etmesi bir hayli ilginç ve Türkiye Cumhuriyeti teamüllerinde sık rastlanmayan bir davranıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun amacı Uygurlara yanındayız mesajı vermek ise bunu pekala sıradan bir Uygur ailenin kapısını çalıp misafir olarakta yapabilirdi. İçişleri Bakanı’nın Doğu Türkistan Maarif Derneği başkanına ziyareti, Türkiye’de yaşayan diğer Uygurlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. Türkiye’de yaşayan Uygurların büyük çoğunluğu ve hatta neredeyse tamamı Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin yürüttüğü faaliyetlerden şikayetçiyken ve Doğu Türkistan Maarif Derneği’ni kendi temsilcileri olarak görmezden İçişleri Bakanı’nın bu ziyareti, Doğu Türkistan Maarif Derneği’ni giriştiği hukuksuz işlerde daha fazla cesaretlendirmiş olabilir.

Derneğin 2011-2017 yılları arasında Suriye iç savaşına Uygurların gönderilmesini organize ettiği Uygurlar tarafından dile getiriliyor

Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin bünyesinde görevli veya dernek ile yakın ilişkileri bulunan bazı Uygur şahısların, 2011 yılında Suriye’de iç savaşın patlak vermesini fırsat bilerek Çin’den Türkiye’ye sığınan yüzlerce Uygur’u cihad bahanesiyle kandırarak Suriye’de Türkistan İslam Partisi, Daeş ve El Nusra gibi terör örgütlerine gönderdiği ve bu maksatla kaynağı belli olmayan dış ülkelerden para aldıkları yine Uygurlar tarafından söylenmektedir. Doğu Türkistan Maarif Derneği üst düzey yöneticilerinden Abdulehad Abdurrahman ve diğer bazı şahısların Türkistan İslam Partisi, El Nusra, Daeş gibi terör örgütleri içerisinde yer alan Uygurlara hala yakın ilişkide oldukları, Suriye iç savaşının 2019’da zayıflaması ile birlikte bu terör örgütlerinin içerisinde bulunmuş yaklaşık 300 Uygur’un Türkiye’ye geldiği, bu şahısları Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin kontrol ettiği yine Uygurlar tarafından dile getirilmektedir.

Dernek, kendilerine karşı çıkan Uygurları ölümle tehdit ediyor veya ‘terörist’ iftirası ile ihbar ederek mağdur ediyor

Doğu Türkistan Maarif Derneği’nde dönen hukuksuz hadiselere karşı Türkiye’de yaşayan Uygurların neredeyse tamamı tepki göstermektedir. Türkiye’deki Uygurlar, Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin Uygurları temsil etmedeği hatta bu derneğin Uygurlara zarar verdiği kanaatindeler. Ancak Uygurların içerisinden herhangi bir şahıs, Doğu Türkistan Maarif Derneği ile ilgili düşüncelerini söylediğinde ya ölümle tehdit ediliyor ya da Maarif Derneği tarafından asılsız bir şekilde polise aşırı dinci terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle ihbar ediliyor. İhbar sonucu göz altına alınan Uygurlar, günlerce polis merkezinde ve geri gönderme merkezinde tutularak büyük mağduriyet yaşıyorlar.

İstanbul’da çete gibi hareket edip maddi durumu iyi olan Uygurları gözüne kestiriyorlar

Suriye’de iç savaşın azalması ile birlikte Suriye’den Türkiye’ye gelen aşırı dinci Uygurlar, Doğu Türkistan Maarif Derneği kontrolünde İstanbul’da çete gibi hareket edip Uygur iş adamlarını gözüne kestiriyorlar. Hedefe aldıkları kişilerin kendisini ve ailesini tehdit edip haraç istiyorlar. Suriye’den gelen 300’ün üzerinde aşırı dinci Uygur İstanbul’un Zeytinburnu, Sefaköy, Selimpaşa ve Başakşehir gibi ilçelerde yaşayarak halkın güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Bu şahıslar, uzun süre Suriye iç savaşında bulunmaları sebebiyle herhangi bir meslek ve iş sahibi de değillerdir. Bu nedenle para bulmak ve hayatını idame ettirebilmek için Uygurların içerisinde iş adamlarını ve iş kadınlarını hedef almaktadırlar.

Yurt dışından yüklü miktarda kaynağı belirsiz para desteği alıyorlar

Almanya, Amerika, Suudi Arabistan, Avustralya gibi ülkelerde yaşayan ve maddi durumu iyi olan Uygur iş adamlarından Türkiye’de yardıma muhtaç Uygurlara yardım etmek için yüksek miktarlarda para desteği alıyorlar. Ancak Uygurlar tarafından verilen bilgileri göre bu paranın küçük bir kısmı gösteriş amacıyla kendi çevrelerinden seçtikleri bazı ihtiyaç sahibi Uygurlara dağıtılıyor. Paranın büyük bir kısmı ise dernek yöneticilerinin aralarında paylaştırılıyor ve ihtiyaç sahibi Uygurlara ulaştırılmıyor.

Doğu Türkistan Maarif Derneği’ne mali ve idari denetim yapılması gerekiyor

Yaklaşık son 2 Yıldır Doğu Türkistan Maarif Derneği ile ilgili bu iddialar Uygurlar tarafından sosyal medya platformlarında paylaşılıyor ancak şimdiye kadar bu derneğe yönelik hiçbir mali ve idari denetim yapılmadı. Başta Hidayetullah Oğuzhan ve Abdulehad Abdurrahman olmak üzere herhangi bir işte çalışmayan derneğin tüm üst düzey yöneticilerin mal varlıkları araştırılmalıdır. Derneğin yurt dışından aldıkları paraların kaynakları tespit edilmeli, bu paraları nerelerde kullandıkları araştırılmalıdır.

1 yorum

  1. Maarıf derneği Uygur öğrencileri Türkiye de okutmak amacıyla kurulmuştur. kurulduğundan buyana 12 yıldır kaç tane Uygur öğrencinin Üniversite okumasına yardımcı oldu?kaç tanesine burs verdi meçhuldur.
    Suudi Arabistan’daki Uygur kökenli zengin iş adamlarından her yıl zekat alıyorlar, ve dünyanın her yerindeki Uygurlardan bağşiş alıyorlar ciddi paralar söz konusu. bu paralar nereye gitti?dernek başkanı Hidayet Oğuzhan’ın satın aldığı konutlar,araziler nereden geldi?bunların hesabını vermelidir.Türkiyede Doğu Türkistanlılara ait yargıçı,polisi,Hakimi ceza evi yotur.sorgulama, yargılama olmadığından bunlar rahat rahat kendi çıkarları için çalışıyor.
    Türkiye Cumhuriyeti devletimizin ilgili yetkilleri durunu ciddiye alarak yakından takip etmelidir.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: