Haberler

Kendisini Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olarak tanıtan bu şahısa dikkat!

Abduvali Buğrahan, Osman Turan gibi sahte isimler kullanan Uygur kökenli Aji Abuduwaili (36) kendisini Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olarak tanıttı. Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı sıfatıyla birçok siyasi partiye ziyaret düzenledi, halkla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kendisini Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olarak tanıtıyor

Geçtiğimiz yıl, bir düğün salonunda düzenlediği sözde Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 15 civarı kişiye oy kullandırtarak kendisini seçilmiş Cumhurbaşkanı ilan etti. İçlerinde emekli asker ve poliste bulunan bazı Türk şahısları kendisinin Cumhurbaşkanı olduğuna ikna ederek sözde hükümet kabinesinde bakan, milletvekili ve meclis başkanı olarak görevlendirdi. Ankara’da bir ofis açarak buranın Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı ofisi olduğunu kendi sosyal medyasından paylaştı.

Siyasi partileri ziyaret ediyor, liderler ile fotoğraf çektiriyor

Ajı Abuduwaili isimli şahısın sık sık siyasi parti liderleri ile aynı fotoğraf karesine girmeye çalışması gözlerden kaçmadı. Öyle ki siyasi parti liderlerinin programını sürekli takip eden Aji, sürekli siyasi parti liderlerinin katıldıkları programlara gidiyor, siyasi parti liderlerinin yanına giderek aynı karede fotoğrafa giriyor.

Daha sonra bu fotoğrafları sosyal medyada algı amaçlı paylaşarak çevresindekileri Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olduğu yalanına ikna ediyor.

Türk vatandaşları hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya giriyor

Ajı Abuduwaili, gittiği organizasyonlarda ve bulunduğu ortamlarda insanları kendisinin Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olduğuna öylesine ikna ediyor ki orada bulunan halk, yabancı bir devletin Cumhurbaşkanı olduğuna inanarak hatıra fotoğrafı çektirmek için adeta sıraya giriyor.

Suçsuz Uygurları ‘terörist’ diye polise ihbar etmiş

Ajı Abuduwaili tarafından polise terör suçlamasıyla ihbar edilen bir Uygur şahısın Türk avukatı, sosyal medyadan Abuduwaili hakkında bir açıklama yaptı. Avukat, Ajı Abuduwaili isimli şahısa dikkat edilmesi gerektiğini, müvekkili olan Uygur şahısı asılsız olarak polise ihbar ettiğini, bu nedenle müvekkilinin çok mağdur olduğunu, 4 gün boyunca terörle mücadele şube müdürlüğünde sorgulandıktan sonra suçsuz olduğunun anlaşıldığı, belki kendi müvekkili gibi gibi bir çok masum Uygur’un Aji Abuduwaili tarafından polise ihbar edilmiş olabileceğini bu sebeple Aji hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Avukatın özellikle vurguladığı konu ise bu şahısın son derece tehlikeli olduğu, suçsuz Uygurları terörle iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihbar ettiğinde bu şahısların ikamet ve vatandaşlık işlerinde sorunlar yaşadığı, hatta geri gönderme merkezlerinde aylarca tutulduktan sonra Çin’e gönderilme ihtimali dahi olduğunu, Uygur toplumunun bu şahısa karşı çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Türk vatandaşları da bu şahısa karşı dikkatli olmalıdır

Ajı Abuduwaili isimli şahısın bahsettiği gibi Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı makamı, teşkilatı veya bu isimle kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu Türkiye’de bulunmamaktadır. Bu şahıs, kendisini çevresine Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı olarak tanımakta ve çevre edinmektedir. Ayrıca dünya çapında faaliyet yürüten ve merkezi Washington’da bulunan 2004 yılında Amerika’da kurulmuş Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti adında bir yapı bulunmaktadır. Bu yapının Türkiye’de faaliyetleri de bulunmaktadır ancak Ajı Abuduwaili isimli şahısın bu yapıyla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Sözde Cumhurbaşkanlığı adına mazbata da dağıtıyor

Ajı Abuduwaili’nin kurduğu Cumhurbaşkanlığı’nda görevlendirdiği kişilere mazbata dağıttığı ortaya çıktı. Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı’nda Müşavir olarak görevlendirdiği Sarkhan Novruzov için düzenlediği belgede kendisinin resmi adı olmayan Aji Abdulvalı Buğrahan Osman sahte adını kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Sözde hükümetin içerisinde görev alan kişilerden WhatsApp üzerinden para talep etmişler

Avrasya Haber Ajansı tarafından WhatsApp ihbar hattımıza gönderilen mesajda, sözde Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı yardımcısı olduğunu iddia eden Eyyüp Özbek isimli şahısın WhatsApp üzerinden paylaştığı mesajda, sözde Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı’nda görevli bakan, bakan yardımcısı, milletvekili ve elçilerden oluşan 185 kişinin her birinden bin lira talep ettiği, bu para ile Cumhurbaşkanlığına makam arabası almak istediklerini söylemiştir.

Diğer İlgili Görseller

 1. bu bir dolandırıcıdır. Istanbulda birçok Uygurları kandırarak ticaret yapma gerekçesi ile parasını almiş hala ödememiştir.
  onu Doğu Türkistanlıların hiçbiri desteklemiyor,güvenmiyor.herkes onun nasıl biri olduğunu biliyor. Türk kamuyunu kandırmaya çalışıyor.lütfen Devletin asayış güçleri,savcısı hakimi gerekeni biran önce yapsınlar.insanlar kandırılmasın.

  Beğen

 2. Eyyüp Özbek isimli şahis, bu Sözde Cumhurbaşkanı Aji Abuduwali’nın suç ortağıdır. olay ilgili kuruluşlara bildirilecektir.

  Beğen

 3. Aji Abuduvali iki sene önce Adana’da köylüleri kandırarak arazisini başkasına satmak isterken polise yakalanmış.suç dosyası hala Adana polis karakolunda duruyor. MHP genel başkanı Devlet Bahçeli ile beraber fotoğraf çektirip Adana’daki Ülkücülerden para toplamış.

  Beğen

 4. Neden onun yanında Uygur Türkleri yok? CUMHIRBAŞKANIYIM diyor ama hiç bir Uygur Türkü ona katılmamış. Sahtekar…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: