Haberler

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanlığına Erkin Sabit getirilebilir

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Başbakanlık görevine Sürgün Hükümeti Başbakan Yardımcısı Erkin Sabit’in getiririleceği Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’ne yakın kulislerde konuşuluyor.

Erkin Sabit Kimdir?

Erkin Sabit, 1968 yılında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı Aksu vilayetinde dünyaya geldi. Xinjiang Üniversitesi Matematik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde 1994-1998 yılları arasında Uygur Özerk Bölgesi’nde Devlet Memurlarını Yetiştirme Üniversitesi’nde bilgisayar ve teknoloji üzerine ders verdi.

Çin’de 1998 yılında memurluk görevinden ayrılarak yurt dışına çıkan Erkin Sabit, bir süre çeşitli ülkelerde mesleği ile ilgili çalışmalarda bulunmuş ve 2000 yılında Türkiye’ye gelerek, Ankara’ya yerleşmiştir.

Hacettepe Üniversitesi’nde 2001-2003 yılları arasında Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans eğitimi almıştır. Bu süreçte Türkiye’de okuyan Doğu Türkistanlı öğrenciler sorumlusu olarak Doğu Türkistan Vakfı’nda görev yapmıştır.

2015 yılında Tokyo’da düzenlenen Sürgündeki Doğu Türkistan Parlamentosu toplantısında milletvekili seçilmiştir. Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nde Başbakan İsmail Cengiz tarafından 2018’de “Medya ve Propaganda Bakanı”, Kasım 2019’da ise “Başbakan Yardımcısı” olarak görevlendirilmiştir.

Uzak Doğu ile Türkiye arasında ticari ve kültürel yatırım danışmanlığı yapan Sabit, Çince ve Türk lehçeleri ile orta derecede Arapça bilmektedir. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Cumhurbaşkanı Anwar Yusuf Turani konuya sıcak bakıyor

Sürgün hükümetine yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkanı Anwar Yusuf Turani’nin Başbakanlık görevine Erkin Sabit’in getirilmesine sıcak baktığı öğrenildi.

Mevcut Başbakan İsmail Cengiz görevini devredecek mi?

Uzun yıllardır Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti içerisinde görev yapan mevcut Başbakan İsmail Cengiz’in görevini Erkin Sabit’e devretmeye sıcak bakmadığı yine gelen bilgiler arasında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: