Haberler

Sahte Twitter hesabından Çin aleyhinde binlerce tweet attı

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden 2018 yılında Dilara Uygur adında hesap açıp Çin aleyhinde 3000’den fazla tweet atan şahısın Abulızı X. adında bir Çin vatandaşı olduğu ortaya çıktı. Abulızı’nın 2014 yılında Çin pasaportu ile Türkiye giriş yaptığı, Türkiye’de oturma izni alıp 7 yıldır İstanbul’da ikamet ettiği öğrenildi.

Paylaştığı tweetlerin neredeyse tamamı Çin aleyhinde

Yaklaşık 3 yıldır Twitter’da Dilara Uygur adını kullanan Abulızı’nın attığı 3000’in üzerinde tweetin de Çin aleyhinde tweetler olması dikkat çekti. Ancak bir başka dikkat çekici nokta ise tweetlerin Türkçe dilinde yazılması oldu. Dilara Uygur hesabını kullanan kişinin düzgün bir Türkçeye sahip olmasa da yine de Türkçe dilinde tweet atmakta ısrar etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Geçimini sağlayan bir Uygur seyyar satıcı üzerinden acıtasyon yaratıyor

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde pazarda dut satıp alın teriyle geçimini sağlayan yaşlı bir adam üzerinden acıtasyon yaparak Uygur babaların bakıcısı olmadığını, çaresiz bir durumda geçimini sağladığı yönünde algı yaratan tweet paylaştı.

Tweet atılan videonun gerçek görüntülerinde ise dünyanın her yerinde olduğu gibi yaşlı adamın alın teriyle çalışıp para kazanmaya çalıştığı görülüyor.

Bir diğer tweetinde ise çocuklar üzerinden algı yaratmaya çalıştı

Dilara Uygur isimli hesabı kullanan kişinin attığı bir tweette ise yatılı öğrenci yurtlarında okuyan Uygur çocuklar üzerinden algı yarattığı açıkça görülmektedir. Dünya’nın yer yerinde yatılı okullar bulunmakta ve okullarda öğrenciler kalmaktadır.

Yüzlerce sahte Twitter hesabından Çin aleyhinde kışkırtıcı paylaşımlar yapılıyor

Özellikle son 2 senedir kimliği ve resmi belli olmayan yüzlerce sahte Twitter hesabından Çin aleyhinde kışkırtıcı ve nefret dolu paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımların Türkçe olması ve bu hesapların özellikle Türk vatandaşıymış gibi görünüp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik paylaşım yapması bir hayli dikkat çekici. Bu hesapların arkasında ise çoğunlukla Uygur etnik kökenli Çin vatandaşlarının olduğu ve amaçlarının Türkiye Cumhuriyeti halkını Çin devleti ve milleti aleyhinde kışkırtmak, kin ve nefrete sürüklemek olduğu bu maksatla Twitter hesapları kurup kendi kimlik ve resim bilgilerini gizleyerek paylaşım yaptıkları tahmin edilmektedir.

İşte o hesaplardan bazıları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: